Otwarcie Domu Polskiego w Barze

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wraz z delegacją w dniach 21 ? 22 maja 2016 r.  przebywał na Ukrainie, gdzie wziął udział w otwarciu Domu Polskiego w Barze oraz w spotkaniach z Polakami w Kamieńcu Podolskim. Delegacja spotkała się także w Winnicy z władzami tego obwodu.

20160522_134219

Foto Bożena Witt-Mojsik

W skład senackiej delegacji wchodzili: Maciej Łuczak, zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senatorowie Jan Maria Jackowski, Andrzej Pająk i Leszek Czarnobaj.

Uroczystość otwarcia Domu Polskiego  poprzedziła msza św. w Kościele pw. Świętej Anny w Barze w intencji Rodaków na Podolu. Następnie wicemarszałek Bogdan Borusewicz i Oksana Syroid, zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy uroczyście otworzyli wybudowany przez Stowarzyszenie ?Wspólnota Polska? ze środków Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dom Polski w Barze.

W Domu Polskim ma powstać polskie centrum kulturalne, w którym zostaną zorganizowane kursy języka polskiego i działalność artystyczna, będzie kultywowana polska tradycja.  Szacuje się, że co drugi mieszkaniec Baru ma polskie korzenie. Organizacja polska Barskie Rejonowe Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków im. Konfederatów Barskich skupia dziś ok. 340 osób. Prezesem Zarządu organizacji jest Helena Czerniak, zaś obowiązki dyrektora Domu Polskiego pełni  Małgorzata Miedwiediewa. Były Prezes tej organizacji Artur Cyciurski w 2015 r. został wybrany na burmistrza Baru.

Delegacja następnie złożyła kwiaty na mogile Żołnierzy Polskich 1920 roku. W Kamieńcu Podolskim senatorowie spotkali się z przedstawicielami organizacji polskich, nauczycielami języka polskiego. Marszałek Borusewicz poinformował o zmianach w sposobie finansowania opieki nad Polonią i Polakami, jaka nastąpiła w bieżącym roku. Głównym tematem rozmów z Polakami w Kamieńcu Podolskim była znowelizowana niedawno ustawa o Karcie Polaka.

Delegacja zwiedziła kościół pw. Świętego Mikołaja Biskupa, w którym prowadzone są prace konserwatorskie, oraz kościół oo Paulinów (podominikański).

Otwarcie Domu Polskiego w Barze było okazją do spotkania z władzami Winnicy, stolicy tego obwodu. Senatorowie rozmawiali z przewodniczącym Państwowej Obwodowej Administracji Walerijem Korowijem, przewodniczącym Rady Obwodowej Anatolijem Olejnikiem oraz Prezydentem Miasta Winnica  Serhijem Morgunowym. Rozmowy dotyczyły możliwości pogłębienia współpracy polsko-ukraińskiej. Obwód winnicki jest przykładem dobrych zmian, które zachodzą na Ukrainie. Podkreślano, że niezwykle istotne są reformy prowadzące do decentralizacji władzy.

DSCN0425

Foto Bożena Witt-Mojsik

Zobacz także...