67 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

W Gdańsku obchodzono 67 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Uroczystości zorganizowało Miasto Gdańsk, Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego. Marszałek Senatu RP skierował list do organizatorów i uczestników rocznicowych uroczystości.


Gdańsk, 27 września 2006r.

Szanowni Państwo,

Dzisiejsze uroczystości z okazji obchodów 67 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
i Szarych Szeregów upamiętniają szczególny okres w dziejach Polski. Utworzenie pod koniec września 1939 roku pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej – Służby Zwycięstwu Polski rozpoczęło proces budowania przez Polaków w warunkach wojny i okupacji, instytucjonalnej i militarnej struktury państwowej. To przedsięwzięcie nie posiada odpowiednika w Europie i na świecie.

Wrzesień 1939 roku zapoczątkował istnienie na ziemiach okupowanych sprawnie działających instytucji centralnych i lokalnych, inicjujących i koordynujących wszystkie działania związane z zarządzaniem oraz funkcjonowaniem Państwa. Polskie Państwo Podziemne to symbol walki zbrojnej i codziennego oporu, poświęcenia żołnierzy i młodzieży w harcerskich mundurach oraz trudu tysięcy Polaków wszystkich zawodów i środowisk.

Chciałbym w tym miejscu złożyć wyrazy najgłębszego szacunku i wdzięczności obecnym na dzisiejszych obchodach żołnierzom Armii Krajowej, kombatantom i osobom represjonowanym. Oddaję hołd zamordowanym w latach II wojny światowej i w czasach komunistycznego terroru oraz wszystkim zmarłym twórcom i obywatelom Polskiego Państwa Podziemnego. Cześć Ich Pamięci!

Bogdan Borusewicz

Zobacz także...