Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

16 maja 2015 Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wziął udział w uroczystym otwarciu Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum Emigracji znajduje się w odnowionym budynku Dworca Morskiego z 1933 roku, skąd na transatlantyku ?Batory? odpływali za wielką wodę emigranci ze wszystkich regionów Polski.

Pięknie zaaranżowana wystawa stała prowadzi zwiedzających przez dzieje emigracji od XIX wieku do czasów współczesnych.

Dzisiaj poza krajem żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia, z czego większość to potomkowie polskich emigrantów.

Wystawa przede wszystkim pokazuje doświadczenia zwykłych ludzi, którzy podejmowali, dramatyczne decyzje, o wyjeździe z kraju.

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, który od początku wspierał inicjatywę powstania tego muzeum przywołał swoje liczne kontakty z Polonią w najdalszych zakątkach świata. A na pytanie co zrobiło na nim największe wrażenie odpowiedział, że opowieść o XIX-wiecznych emigrantach, dla których wyjazd była to decyzja życia wymagająca wielkiej determinacji i odwagi. Dla ludzi, którzy często nigdy nie wyjeżdżali poza swoją wioskę, już sam przyjazd do Gdyni i długie płynięcie statkiem było wielkim przeżyciem. A czekająca ich na końcu podróży wielka metropolia jaką był Nowy Jork to był dla nich kompletny szok!

Zobacz także...