Otwarcie Biblioteki, Archiwum i Mediateki w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Uroczystość rozpoczęła się od skrótowego przedstawienia przez pana Jana Juchniewicza fotografii, na których są najważniejsze wydarzenia naszej najnowszej historii, poczynając od roku 1970-go w Gdańsku, poprzez wydarzenia związane z ?Solidarnością? aż po okrągłostołowe wybory 1989 roku. Prezentacja była skrótowa, a wszystkie fotografie wzbogaciły zbiory ECS-u.

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, który wziął udział w otwarciu Archiwum ECS, przekazał plakat otrzymany od Przewodniczącego Churału Mongolii. Na plakacie widnieje przetłumaczone na język mongolski zdanie ?Walczymy o wolność też dla tych, którzy tego nie chcą?. Jest to zdanie, które usłyszeli od Bogdana Borusewicza. (Pare dni temu w ECS odbyła się wystawa, podczas której delegacja z Mongolii dziękowała polskiemu narodowi i działaczom „Solidarności” za okazanie „duchowego oraz finansowego wsparcia” w procesie tworzenia się demokracji w Mongolii w 1990 roku).

Następnie Jan Juchniewicz oprowadził zebranych po Archiwum.

(Jak zwykle tego typu spotkanie stało się okazją do wspominków i rozmów. Np. pan Jan Piotrowicz z Pucka przypomniał działalność Radia Solidarność w Pucku, które działało w oparciu o nadajnik otrzymany od Bogdana Borusewicza. Nadajnik ten parę dni temu pan Jan Piotrowicz przekazał do ECS-u. O historię radia ?Solidarność? w Pucku warto uzupełnić książkę Macieja Pawlaka ?Radio Solidarność Gdańsk?)

Zobacz także...