Dzień Jedności Kaszubów w Sulęczynie

22 marca 2015 o godzinie 14.00 Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz przybył do Sulęczyna, żeby wziąć udział w oficjalnym otwarciu obchodów tegorocznego ?Dnia Jedności Kaszubów?.

?Dzień Jedności Kaszubów? świętowany jest dopiero od kilkunastu lat, ale wszedł już na stałe do kalendarza pomorskich imprez. W zeszłym roku gospodarzem imprezy była Gmina Sierakowice, a w tym roku Gmina Sulęczyno.

Najważniejszym punktem obchodów jest bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. W zeszłym roku w Sierakowicach jednocześnie zagrało 314 akordeonów, a w Sulęczynie ten rekord właśnie został pobity. Głównym akordeonistą i dyrygentem wielkiej akordeonowej orkiestry jest Paweł Nowak, który w ramach Tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów wystawił w szkole w Sulęczynie imponującą kolekcję ponad 300 zabytkowych akordeonów!

Ważnym punktem programu jest turniej gry w Baśkę, który w tym roku zgromadził rekordową liczbę zawodników tej lokalnej gry w karty.

Słoneczna niedziela 22 marca była też świetną okazją do promowania Sulęczyna.

W biuletynie ?Nowine z Gmine Seleczeno? można się dowiedzieć nie tylko o Dniu Jedności Kaszubów, ale też o licznych imprezach i atrakcjach przygotowanych przez gminę na kolejne miesiące.

Gratulacje dla Pana Wójta Bernarda Gruczy, Pracowników, Radnych oraz mieszkańców pięknej kaszubskiej Gminy Sulęczyno.

Fot. Małgorzata Gładysz

 

Zobacz także...