Spotkanie z młodzieżą z Uniwersytetu Gdańskiego

W ramach cyklu spotkań organizowanych przez Koło Naukowe POLITIKUS w dniu 15 kwietnia w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z Marszalkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem.

Tematem spotkania była ?Ewolucja polskiej polityki po 1980 roku?. Witając zebranych Rektor Uniwersytetu Gdańskiego wyraził swoją radość, że tak duża grupa studentów ma okazję spotkania i rozmowy z uczestnikiem zdarzeń ? ?żywą legendą?.

Pan Marszałek rozpoczął swój wykład od wydarzeń 1968 roku i swoim w nich uczestnictwie (gdy jako uczeń Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie został zamknięty w więzieniu?). Powiedział też, że jako młody człowiek interesujący się historią żałował, że urodził się o 100 lat za późno (bo XIX-ty wiek to były naprawdę ciekawe czasy?). Tymczasem obecne czasy okazały się naprawdę niezwykłe. Zdarzyły się trzy światowe rewolucje: 1/upadek reżimów południowoamerykańskich, 2/pokojowa ?rewolucja? Solidarności, która rozpoczęła wielkie zmiany w Europie (runął mur berliński, rozpadł się ZSRR, a wokół granic Polski są całkiem inne państwa niż przedtem), 3/ wybuchły rewolucje w krajach arabskich.

?Nikt z nas nie przypuszczał, że dożyjemy czasów, w których Polska będzie wolnym demokratycznym krajem, członkiem NATO i Unii Europejskiej, a ja będę Marszalkiem Senatu? powiedział Bogdan Borusewicz.

W drugiej części spotkania studenci zadawali pytania m.in.: czy sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku? dlaczego nie było ?ostrej? dekomunizacji? dlaczego się zwiększa podatki? czy można było osiągnąć więcej? itd.

Na te i inne pytania padały wyczerpujące odpowiedzi.

Pobyt Pana Marszałka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego zakończyło spotkanie z Dyrekcją Instytutu Politologii, na którym obecni byli też studenci z zarządu Koła POLITIKUS.

Zobacz także...