Spotkanie Marszałka Borusewicza z dziennikarzami z Ukrainy

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w czwartek 24 maja spotkał się w Sopocie z grupą ukraińskich dziennikarzy, którzy w dniach 21-28 maja gościli w Gdańsku na zaproszenie Domu im. Maksymiliana Kolbego (www.dmk.pl).

Celem przyjazdu delegacji z dalekiego Krymu było poznanie specyfiki i funkcjonowania mediów regionalnych na przykładzie województwa Pomorskiego.

Spotkanie z marszałkiem Senatu, oprócz spraw związanych z wolnością słowa i rolą mediów w demokratycznym spoleczeństwie, poświęcone było także kwestiom politycznym. Krymscy dziennikarze zadawali wiele pytań dotyczących oceny obecnej sytuacji na Ukrainie, stanowiska polskiego rządu i pespektyw eurointegracyjnych swojego kraju. Poruszano także tematy historyczne. Bogdan Borusewicz opowiadał o ruchu społecznym Solidarność w latach 80. XX w. i jego dziedzictwie w kontekście wsparcia przemian demokratycznych w Europie Wschodniej.

Spotkania z urzędnikami państwowymi wciąż jeszcze silnie oddziałują na świadomość ludzi za wschodnią granicą Polski. W krajach postradzieckich nie są one tak łatwe do zorganizowania – często narzekają nasi goście i nie kryją zdziwienia, że wysokiej rangi polityk spotyka się w środku miasta z grupą zagranicznych dziennikarzy, zjada z nimi obiad oraz otwarcie i kompetentnie rozmawia na każdy interesujący ich temat. Trzeba wierzyć, że takie standardy, które w Unii Europejskiej są na porządku dziennym, w przyszłości będą obowiązywać także na Ukrainie. Spotkania z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem z pewnością się do tego przyczyniają.

Grupa krymskich dziennikarzy odwiedziła Polskę w ramach projektu „Etno-MEDIA dla kultury i tożsamości obywatelskiej”, kóry jest realizowany z Programu Przemiany w Regionie RITA i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Tekst : Nedim Useinov -Koordynator

Zobacz także...