Otwarcie wystawy plenerowej ?Powrót Majora?.

Otwarta na Długim Targu wystawa to zaopatrzone ciekawymi komentarzami nieznane zdjęcia pokazujące sprowadzenie do Gdańska prochów Majora Sucharskiego.

27 sierpnia 1971 roku nie tylko Westerplatczycy, ale także tysiące zwykłych ludzi, spontanicznie przybyło powitać na ojczystej ziemi bohaterskiego Majora.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przemawiając na otwarciu wystawy powiedział, że powitanie Majora Sucharskiego w Gdańsku było patriotyczną manifestacją, która wpisała się w ciąg zdarzeń, które doprowadziły do sierpnia 1980.

Wyraził uznanie dla autorów wystawy, którymi są Stefan Figlarowicz i Nina Smolarz oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do przypomnienia tych ważnych chwil sprzed czterdziestu lat.

W tamtych czasach, zaledwie kilka miesięcy po tragicznym grudniu 1970, zgoda na sprowadzenie prochów Majora była czymś co odbiegało od praktyki tamtych czasów.

O tym jaka była reakcja Edwarda Gierka i ówczesnych władz na to wielkie spontaniczne zgromadzenie opowiedział obecny na wernisażu Tadeusz Fiszbach.

?

?

Zobacz także...