Marszałek Senatu RP spotkał się z młodzieżą w Domu św. Maksymiliana w Gdańsku

We wtorek 16 sierpnia Bogdan Borusewicz uczestniczył w konferencji z udziałem liderów młodzieżowych z Polski i z Białorusi.?

Wcześniej uczestnicy projektu pt. ?Poznajmy się bliżej? zastanawiali się nad pytaniami które chcieli zadać legendarnemu działaczowi ?Solidarności?. Gości powitał dyrektor Domu o. Roman Zioła, który podziękował panu marszałkowi za przybycie i życzył udanych obrad.

Podczas rozmowy w auli Domu św Maksymiliana licealiści i studenci m.in. z Muszyny w Polsce oraz z Mińska i Smalawiczów na Białorusi, nie bali sią poruszania trudnych kwestii. Padały zarówno pytania ogólne, odnoszące się do sytuacji na Białorusi, jak i te bardziej konkretne dotykające m.in. kwestii OFE, tragedii katyńskiej. Pan marszałek miał niełatwy orzech do zgryzienia, gdyż jego komentarze musiały być jednocześnie czytelne i satysfakcjonujące dla białoruskich uczestników i gości z Muszyny. Ostatni chętnie poruszali nieznane Białorusinom szczegółowe aspekty polskiej rzeczywistości politycznej. Gości zaś przede wszystkim interesowała opinia marszałka na temat trudnego położenia w jakim znalazł się ich kraj.

Młodzież chętnie poruszała także osobiste wątki biografii działaczy opozycji demokratycznej w latach PRL. Bogdan Borusewicz był więc pytany o emocje przeżywane w okresie walki z komunizmem, gdy po wprowadzeniu stanu wojennego w ukryciu organizował struktury podziemne NSZZ ?S?. Zapytany o sprawowaną obecnie wysoką funkcję Marszałka Senatu odparł, że zwycięstwo nad komunizmem było największym dokonaniem jego życia. Obalenie totalitarnego reżimu zmieniło na lepsze losy wielu narodów Europy. A zaczęło się właśnie tu, w Gdańsku.

Projekt ?Poznajmy się bliżej? Polsko-białoruskie spotkanie młodzieży został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej RP.

 

Nedim Useinov

Koordynator Programów

?

Zobacz także...