31 sierpnia br. weszła w życie ustawa o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych. Mogą oni odtąd uzyskać na okres jednego roku skromną pomoc finansową 400 zł miesięcznie, a także dodatkową pomoc pieniężną nie częściej jednak niż raz na 12 miesięcy. Muszą zostać spełnione określone wymogi.
O pomoc mogą ubiegać się jedynie osoby, które są w trudnej sytuacji materialnej i w przeszłości działały co najmniej przez 12 miesięcy w opozycji. Musi to potwierdzić IPN. Procedura przyznawania świadczeń jest skomplikowana. Trzeba uzyskać status działacza opozycji, który przyznaje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Najpierw jednak IPN musi potwierdzić, że wnioskodawca nie był funkcjonariuszem lub tajnym informatorem organów bezpieczeństwa państwa. W przyszłości UdSKiOR będzie mógł także zwrócić się o zaopiniowanie wniosku przez wojewódzką radę konsultacyjną do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych, którą muszą powołać do końca roku marszałkowie województw. Na podstawie uzyskanych opinii wnioskodawca otrzyma decyzję od szefa Urzędu ds. Kombatantów, że spełnia się określone w ustawie kryteria dotyczące zaangażowania w działalność opozycyjną. Dopiero trzecim etapem jest uzyskanie decyzji od UdSKiOR o przyznaniu świadczenia finansowego.
12-miesięczne , świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie przysługuje tym osobom, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury (jeśli gospodarują samotnie) lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury (w 2015 r. jest to 880,45 zł). W przypadku osób, które ukończyły 67 lat, świadczenie może być przyznane na okres do 60 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można je przyznać bezterminowo.
Ustawa przewiduje też jednorazową pomoc pieniężną dla osób uprawnionych, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych jeżeli:
– dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej nie przekracza 220 proc. najniższej emerytury
– albo dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 proc. najniższej emerytury.
Jednorazowa pomoc materialna może być ? wyjątkowych przypadkach ? przyznana także osobom, które nie spełniają kryterium dochodowego.
Druki wniosków o pomoc można pobrać ze strony internetowej IPN.
Podsumowując, co należy zrobić:
- Pobrać odpowiednie wnioski ze strony internetowej IPN
- Wypełnione wnioski wysłać do IPN
- Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi z IPN wysłać wnioski do UdSKiOR.