Wizyty w pomorskich firmach przemysłu stoczniowego: ALU, WISŁA, MARINE PROJECTS i REMONTOWA SHIPBUILDING

Odwiedzając te firmy Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz miał okazję naocznie się przekonać o tym jak zmieniły się dawne zaniedbane zakłady. To firmy, które w pełni zasłużyły na najwyższe certyfikaty jakości, nagrody i odznaczenia.

Laureat ?Złotego Oxera? ALU International Shipyard – firma, która w 1987 roku budowała aluminiowe sterówki na kutry rybackie ? to dziś firma, która posiada duże nowoczesne hale i produkuje aluminiowe konstrukcje jachtów oraz łodzi patrolowych, ratowniczych i offshorowych na światowe rynki.

Również, sąsiadująca z ALU, Stocznia Wisła to prężna firma, z dużym portfelem różnorodnych zamówień, wśród których jest np.budowana właśnie sekcja wielkiego wycieczkowca. Wizyta Pana Marszałka rozpoczęła się od prezentacji osiągnięć Stoczni, a następnie wyróżniający się długoletni pracownicy otrzymali dyplomy i wyróżnienia.

Także świetnie rozwija się firma Marine Projects. Jest to firma założona w 1989 roku przez grupę doświadczonych menadżerów i inżynierów pracujących wcześniej w wielkich państwowych stoczniach. Od 1999 roku w jej skład wchodzi była stocznia jachtowa im.Jozefa Conrada, tworząc spółkę córkę Conrad S.A.

Marine Projects buduje gotowe, w pełni wyposażone statki, jachty, nadbudówki, kadłuby i bloki kadłubowe (w tym bloki kadłubowe luksusowych statków wycieczkowych), a jej klientami są Niemcy, Holendrzy i Norwegowie. Obecnie na ukończeniu jest, wzorowany na naszym ?Darze Młodzieży?, jacht szkolny dla Marynarki Wojennej Wietnamu!

Wśród odwiedzanych przez Marszałka Borusewicza firm, które zasługują na dłuższe omówienie, jest Remontowa Shipbiulding. W stoczni tej wykonywane są remonty statków i wielkich wież wiertniczych, a na terenie dawnej Stoczni Północnej budowane są nowe statki. Zakres prac wykonywanych w tej stoczni jest naprawdę imponujący. Portfel zamówień jest pełny, a praca wre. Dość powiedzieć, że przy budowie statków na terenie samej dawnej Stoczni Północnej codziennie pracuje trzy tysiące osób (nie licząc pracowników biurowych)!

Wizyty w tych firmach, a także w innych przedstawionych poniżej skłania do podjęcia polemiki ze stereotypową, niesprawiedliwa, (absurdalną) oceną naszych polskich osiągnięć pt.?Polska w ruinie??

 

Wizyty w pozostałych nagrodzonych firmach: CEMET, BMB Santech, Base Group Koszwały i Hydromechanika w Ostaszewie.

1/ Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz odwiedził firmę CEMET Ltd w Gdańsku Oruni. Prezes Kazimierz Lewandowski oprowadził Pana Marszałka po zakładzie i przedstawił historię firmy. CEMET jest producentem konstrukcji stalowych, maszyn oraz części maszyn dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Założona w 1990 roku firma zatrudnia około 130 pracowników o wysokich kwalifikacjach w zakresie spawania i obróbki metali. 90% ich produktów trafia na rynki zagraniczne, a są to produkty posiadające wysokie certyfikaty jakości.

2/ W Gdańsku Oruni Marszałek odwiedził też firmę BMB Santech. Santech to profesjonalny wykonawca montażu nowoczesnych systemów grzewczych i instalacji technologicznych. Zrealizowali m.in. tak skomplikowane prace, jak modernizacja rurociągów i instalacji paliwowych na terenie Grupy Lotos, modernizacja specjalistycznych sieci i węzłów w Polpharmie w Starogardzie Gdańskim, Gdańskiej Stoczni Remontowej, Stoczni Marynarki Wojennej czy największą w Polsce północnej ciepłowniczą inwestycję jaką jest ekologiczny system uciepłowienia Władysławowa (w wyniku którego zlikwidowano 200 przestarzałych lokalnych ), modernizacje i rozbudowy systemów ciepłowniczych w Kościerzynie, Gdańsku, Gdyni, Malborku i Redzie, a także prace związane z budowa Trasy Słowackiego i PGE Areny. Ostatnio firma zaangażowana jest w prace instalacyjne w tunelu pod Martwą Wisłą.

Z historią firmy zapoznał Pana Marszałka pan Henryk Brodnicki, który od początku kieruje firmą. Santech powstał w 1992 roku. Od 1994 roku współwłaścicielem i współkierującym dobrze rozwijającej się firmy jest Zygmunt Laskowski, a także synowie obydwu właścicieli: Tomasz Laskowski i Tomasz Brodnicki.

Firma nie bez powodu jest laureatem prestiżowych nagród takich, jak ?Pracodawca Pomorza?, ?Gryf Pomorski? czy ?Firma z Jakością.?

3/ Wizyta w Base Group Koszwały. Bizneswoman Barbara Sergot-Golędzinowska założycielka i właścicielka firmy Base Group uzyskała, przyznawany przez Konwencję Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego, tytuł ?Biznesmena Roku?. Firma specjalizuje się w spawaniu konstrukcji metalowych ze stali czarnej, nierdzewnej i aluminium.

Pani Barbara Sergot-Golędzinowska z dumą pokazała Panu Marszałkowi swoją firmę, która znajduje się w Koszwałach w gminie Cedry Wielkie. A ma z czego być dumna. Aż trudno dziś uwierzyć, że jeszcze niedawno był to teren byłej pegeerowskiej hodowli ze zrujnowanymi zabudowaniami! Obecnie zaadaptowane nowoczesne hale mają 5 tys.m kw. powierzchni produkcyjnej i magazynowej oraz 500 m kw. powierzchni biurowej. A teraz na środku placu pojawiła się koparka, gdyż w dynamicznie rozwijającej się firmie właśnie rozpoczyna się budowa nowej hali. Base Group posiada liczne certyfikaty jakości, a jej wysokospecjalistyczne produkty trafiają głównie na rynek skandynawski.

Firma współpracuje z Wydziałem Mechanicznym oraz z Wydziałem Inżynierii Lądowej Środowiska Politechniki Gdańskiej. A na gruncie lokalnym, jako największy pracodawca w gminie Cedry Wielkie, wspomaga różne lokalne inicjatywy. Obecne zatrudnienie w Base Group to ponad 200 osób.

4/Wizyta w Ostaszewie w firmie Hydromechanika. Przedsiębiorstwo Hydromechanika SA specjalizuje się w obróbce mechanicznej metali oraz wytwórstwie elementów i zespołów na podstawie dokumentacji technicznej klienta. Kiedy w 1981 roku powstawała firma, jej założyciel i właściciel Wiesław Szajda był sam. Dziś Hydromechanika to supernowoczesna firma, wyposażona w maszyny i systemy komputerowe z najwyższej półki, która w swoich dwóch oddziałach (w Ostaszewie i w Walichnowach) o powierzchni hal 5500 m2, zatrudnia 120 osób. Hydromechanika jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu, a jej klientami są firmy z całego świata z sektora morskiego, lotniczego, samochodowego, energetycznego oraz z sektora offshore?owego i subsea. Wraz ze wrostem portfela zamówień firma zakupiła i wdrożyła system ERP II-SYTELINE by Infor wraz z Zaawansowanym Systemem Planowania (APS) co pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie i kontrolę nad realizowanymi procesami oraz jeszcze lepsze planowanie produkcji i dostaw do klienta.

Odwiedzając te firmy naocznie widać jakiego skoku cywilizacyjnego dokonaliśmy i jak bezsensowne jest hasło ?Polska w ruinie?.

Tekst i zdjęcia Małgorzata Gładysz

Zobacz także...