XXIV Międzynarodowy Turniej Rycerski w Gniewie n/Wisłą

W sobotę 27 czerwca Marszałek Senatu RP wziął udział w ceremonii otwarcia XXIV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III Sobieskiego.

Z rycerzami z Wielkiej Brytanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych w szranki stawali rycerze przybyli z różnych stron Polski. Pięknie prezentowały się konie i jeźdźcy w historycznych strojach. Emocje wzbudzały gonitwy sprawnościowe i gonitwy turniejowe. Wśród zawodników nie mogło zabraknąć Jarosława Struczyńskiego -obecnego prezesa zarządu fundacji ?Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew?, dzięki którego wieloletniemu zaangażowaniu Gniew jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków popularyzowania historii . Oprócz obecnego Turnieju Rycerskiego co roku w sierpniu odbywa się tu widowisko? Vivat Vasa? i wiele innych imprez.

Fakt, że Gniewskie Turnieje odbywają się w malowniczej scenerii co roku piękniejącego zamku nad Wisłą, jest dodatkowym magnesem dla zagranicznych rycerzy. Np. w tym roku w ekipie sędziowskiej jest Brytyjczyk, który był zwycięzca zeszłorocznego turnieju w Gniewie.

Fot. Małgorzata Gładysz

Zobacz także...