Muzeum zegarów wieżowych

W dniu 1 lipca 2013 roku w wieży gdańskiego kościoła świętej Katarzyny nastąpiła ?Reaktywacja Muzeum Zegarów Wieżowych?( będącego oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).?

Muzeum Zegarów w kościele świętej Katarzyny powstało w 1996 roku na mocy porozumienia władz Gdańska, dyrekcji Muzeum oraz zakonu oo.Karmelitów. Uroczystość 1 lipca 2013 to reaktywacja Muzeum w nowej odsłonie po wielkim pożarze z maja 2006 roku, kiedy to pożar strawił dach tego najstarszego gdańskiego kościoła parafialnego.

Z kościołem świętej Katarzyny związany był jeden z najwybitniejszych Gdańszczan, światowej sławy XVII-wieczny astronom ? Jan Heweliusz (który tutaj został pochowany).

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli też naukowcy z Wielkiej Brytanii, gdzie Jana Heweliusz jest szczególnie znany.

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, który w trakcie odbudowy po pożarze kilkakrotnie odwiedzał wielkie poddasze kościoła świętej Katarzyny, z wielkim zainteresowaniem obejrzał zgromadzone tu eksponaty ? od najstarszych mechanizmów zegarowych do najnowszego zegara pulsarowego. Zastępca dyrektora Muzeum Historycznego miasta Gdańska Grzegorz Szychliński opowiadając o przebiegu dotychczasowych prac, przedstawił też dalsze zamierzenia.

Ostatnio odbyło się wciągnięcie na górę ważącego aż trzy tony(!) dzwonu. Teraz ten wielki dzwon o imieniu ?Święta Katarzyna? znajduje już wewnątrz wieży kościoła, a niebawem odbędzie się operacja jego zawieszenia.

A w przyszłości oprócz Muzeum Zegarów planowane jest tu także Muzeum Nauki Gdańskiej.

?

Zobacz także...