Bogdan Borusewicz spotkał się ze studentami z Europy Wschodniej

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz po raz kolejny spotkał się w Gdańsku z uczestnikami wizyt studyjnych Study Tours to Poland. Rozmowa odbyła się 11 kwietnia w siedzibie organizatora projektu, Domu Pojednania i Spotkań im. Maksymiliana Kolbego.?

Uczestnicy ? studenci z Ukrainy, Białorusi i Rosji ? wizytę marszałka potraktowali jako okazję do zadawania licznych pytań na temat pokojowej rewolucji Solidarności i przekładalności jej doświadczeń na grunt wschodnioeuropejski. Bogdan Borusewicz był więc pytany o plusy i minusy członkostwa jego kraju w UE, wpływ uwięzienia Julii Tymoszenko na perspektywę europejską Ukrainy, cechy lidera zdolnego poprowadzić za sobą masy, drogę uwolnienia się białoruskiego społeczeństwa od autokratycznych rządów obecnego prezydenta i in.

W jednej z wypowiedzi, by lepiej zilustrować walkę komunistów z opozycją polityczną w PRL, marszałek pokazał współrozmówcom wycinek ze starego numeru Głosu Wybrzeża, w którym MO opublikowała list gończy za ?groźnym przestępcą? Bogdanem Borusewiczem. Marszałek wyjaśnił studentom, że poszukiwano go za produkcję kilkudziesięciu ulotek i to był pierwszy taki akt represji wobec młodego Borusewicza.

Dociekliwa młodzież pytała też o geopolityczną rolę Federacji Rosyjskiej jako sojusznika Zachodu w Azji. Na przykład student z Sankt-Petersburga, nie owijając w bawełnę, interesował się: czy Unia potrzebuje silnej Rosji jako przeciwwagi gospodarczej dla rosnących wpływów chińskich, czy też integrację europejską rozpatruje jako jedyny zasadniczy element wzmacniania konkurencyjności ekonomicznej w światowej rywalizacji mocarstw. Pytanie to poprzedził inną kwestią, dotyczącą stosunku Polaków do Rosjan w związku z katastrofą smoleńską i związaną z tym rozbieżność opinii społeczeństwa nt. jej przyczyn.

Uczestnicy stawiali odważne i przemyślane pytania, a spotkanie przebiegło w atmosferze dynamicznej i ciekawej dyskusji, w której nie wszyscy się ze sobą zgadzali ale efekt spotkania pozostawił pozytywne wrażenie i poczucie wzajemnej sympatii. Dziękujemy Panu Marszałkowi za cenną lekcję historii i demokracji.

Projekt Study Tours to Poland powstał w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ?Przemiany w Regionie? ? RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja ?Borussia? z Olsztyna. Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego od 2004 roku pełni rolę operatora przedsięwzięcia w województwie pomorskim.

Tekst :Sofiia Useinova

Koordynator projektu

?

Zobacz także...