Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz otrzymał wyróżnienie ?Za zasługi dla województwa pomorskiego?

W poniedziałek 23-go kwietnia podczas XVIII sesji sejmiku województwa pomorskiego odbyła się podniosła uroczystość wręczenia medali ?Za zasługi dla województwa pomorskiego?. ?

Wśród dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia są: Lech Wałęsa, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Jujka, Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Brunon Synak.

W tym roku medal otrzymała Małgorzata Rybicka  kierująca Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku oraz Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Wicemarszałek Sejmiku Wiesław Byczkowski przedstawił sylwetkę i drogę życiową Bogdana Borusewicza od dzieciństwa, poprzez działalność opozycyjną w Wolnych Związkach Zawodowych (WZZ) i w Komitecie Obrony Robotników (KOR), po organizację strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku oraz działalność w podziemiu solidarnościowym oraz w strajkach w maju i w sierpniu 1988, po których od 1989 roku mamy wolną i niepodległą Polskę. Następnie wyliczył liczne funkcje Pana Marszałka już w wolnej Polsce. Odniósł się też do okresu,  kiedy po zmianie AWS-owskiego rządu na SLD-owski, Bogdan Borusewicz był członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego

Po pięknych laudacjach, które przybliżyły działalność laureatów, głos zabrali sami wyróżnieni.

Małgorzata Rybicka dziękując za wyróżnienie, powiedziała m.in., że 20 lat temu zaczęła działalność, bo autyzm był wówczas w Polsce chorobą nieznaną, a osoby nim dotknięte nie miały znikąd pomocy.

Bogdan Borusewicz gratulując serdecznie Małgorzacie Rybickiej  jej konsekwentnego  działania, na rzecz  solidarności z osobami autystycznymi, przyznał, że dopiero dzięki temu działaniu my wszyscy usłyszeliśmy o autyzmie.

Dziękując za wyróżnienie, Bogdan Borusewicz powiedział, że jest mu szczególnie miło, że jego praca w Zarządzie Województwa Pomorskiego jest tak dobrze wspominana, bo dla niego też to jest bardzo ważny  okres.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości nastąpiły gratulacje i życzenia.

?

Zobacz także...