Spotkanie z młodzieżą ze Wschodu

?Nie żałuję, że urodziłem się i żyłem w XX w., ponieważ były to ciekawe czasy? ? wyznał Bogdan Borusewicz, jedna z legend polskiej ?Solidarności? a obecnie Marszałek Senatu RP podczas spotkania w dniu 21 marca br. z liderami młodzieżowymi z Europy Wschodniej.

?

Jedenaścioro młodych działaczy społecznych i wyróżniających się studentów z Rosji, Mołdowy i Ukrainy przyjechało do Gdańska by przez 12 dni poznawać Polskę i jej mieszkańców. Między 11 a 22 marca uczestnicy programu wizyt studyjnych Study Tours to Poland odwiedzali instytucje publiczne i prywatne, organizacje kultury, media regionalne, ośrodki edukacyjne. Biesiadowali z ekspertami i praktykami, przyglądali się doświadczeniom polskiego systemu samorządowego i administracyjnego po to, by w przyszłości móc skorzystać z tych doświadczeń, które zdaniem tych młodych osób w przyszłości będą przydatne na ich własnym gruncie.

Jednym z kluczowych elementów programu tych wizyt jest refleksja nad ideami i przesłaniem ?Solidarności?. Uczestnicy wizyt mają wyjątkową okazję porozmawiania z ikonami polskiego ruchu wolnościowego, takimi jak Bogdan Borusewicz. Marszałek Senatu tradycyjnie zaskakuje wschodnioeuropejską młodzież swoją otwartością na partnerską dyskusję, wysokim poziomem merytorycznym i znajomością realiów politycznych i geopolitycznych współczesnego świata.

Również i tym razem podczas spotkania nie zabrakło celnych stwierdzeń i głębokich analiz Bogdana Borusewicza, który tradycyjnie cieszy się dużą popularnością wśród przyszłych liderów obywatelskich, społecznych i politycznych swoich krajów. Właśnie po to przemierzają oni tysiące kilometrów, by zainspirować się przykładami pozytywnych zmian a następnie zaadaptować je we własnych środowiskach.

Tekst i zdjęcie: Nedim Useinov

 

?

Zobacz także...