Rozpoczęcie obchodów Roku Jana Heweliusza w Gdańsku

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wziął udział w rozpoczęciu oficjalnych uroczystości 400-lecia urodzin wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.

W południe w gdańskim ratuszu Głównego Miasta zostały ogłoszone wyniki rozpisanego przez Uniwersytet Gdański konkursu o granty na badania na temat Jana Heweliusza oraz konkursu Teatru Wybrzeże na utwór dramatyczny poświęcony Heweliuszowi.

Odbyła się także prezentacja wprowadzonego do obiegu znaczka pocztowego.

Na zakończenie tej części uroczystości odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska  ?Era Nowych Odkryć, 50 lat NASA?. Współczesne modele rakiet kosmicznych i stacji orbitalnych zgromadzone na wystawie w ratuszu będzie można oglądać jeszcze przez kilka miesięcy.

Natomiast popołudniu Marszałek Senatu w Ratuszu Staromiejskim wziął udział w uroczystości przyznania dorocznych nagród naukowych im Jana Heweliusza.

?Gdańskie Noble? za rok 2010 otrzymał w kategorii nauk humanistycznych profesor Jan Burnewicz z Uniwersytetu Gdańskiego ?za stworzenie szkoły ekonomicznych badań porównawczych oraz za wkład w tworzenie programu rozwoju polskiego systemu transportowego?. A w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych nagrodę otrzymał profesor Janusz Rachoń ?za badania nad nowymi metodami syntezy organicznej oraz za opracowanie technologii leków przeciw osteoporozie?

Zobacz także...