Marszałek Senatu RP na wystawie obrazów Erwina Elstera w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie

Malarstwo Erwina Elstera (1887-1977) przypada na lata przed pierwszą wojną światową, okres międzywojenny i powojenny. Jest to malarstwo pogodne i kolorowe ? głównie akwarele, ale i obrazy olejne oraz gwasze, które ogląda się z wielką przyjemnością.

Erwin Elster malował w charakterystyczny dla siebie sposób (może z wyjątkiem początku lat 20-tych XX wieku, kiedy widać wpływy kubistów i impresjonistów). Malował też obrazy, takie, jak ?Flisacy? i ?Huśtawki?, w których widać fascynację ruchem.

Wystawa w Pałacu Opatów pokazuje wielki dorobek malarski Profesora. Bo Erwin Elster był równolegle nauczycielem akademickim w Poznaniu, a od 1954 roku w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeżby na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Wystawa jest zwieńczeniem wieloletnich starań córki malarza Ewy Elster-Granatowicz i jak czytamy w pięknym katalogu ?ma przywrócić zapomnianemu malarstwu Erwina Elstera właściwe mu miejsce w historii polskiej sztuki XX wieku.?

Ewa i Janusz Granatowiczowie, oprowadzając Pana Marszałka po wystawie przy okazji przypomnieli, że w stanie wojennym tajne spotkania w ich mieszkaniu odbywały się pod wiszącymi na ścianach obrazami Profesora?

Zobacz także...