80. urodziny Guentera Grassa w Gdańsku

W Gdańsku przez trzy dni odbywały się koncerty, wystawy i konferencje poświęcone Guenterowi Grassowi, który właśnie w rodzinnym mieście świętował swoje 80. urodziny. Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.

?Spotykamy się w historycznym Dworze Artusa, symbolu europejskich tradycji grodu nad Motławą. Gdańsk, miasto od wieków wielokulturowe i wielonarodowe jest dobrym miejscem na dyskusję o naszej wspólnej historii i świecie współczesnym. Pana głos w kwestiach politycznych, często ostatnio krytyczny, traktuję jako wyraz troski osoby, której Polska i Europa były i są bardzo bliskie? powiedział, witając Guentera Grassa na rozpoczynającej obchody konferencji ?Guenter Grass. Literatura ? Sztuka ? Polityka?, marszałek Bogdan Borusewicz. ?To właśnie Panu zawdzięczamy literackie objawienie Gdańska i Pomorza Polakom i Niemcom, Europie i światu. Jest ono inspirujące i żywe. Dla mnie Pana książki są przewodnikiem po Gdańsku, którego nie znałem, tak jak opowieści moich rodziców o Wilnie, którego już nie ma. Na nową tożsamość Gdańszczan składa się to, co wspólnie przeżyliśmy w Sierpniu 80 roku, jak i to co zawarł Pan w swoich książkach?.
Życząc jubilatowi długich lat zdrowia oraz dalszych dokonań na polu literatury i sztuki, marszałek Borusewicz wyraził przekonanie, że głównym wyznacznikiem twórczości Guentera Grassa będzie nadal dzieło zbliżania i pojednania narodów, kultur i tradycji składających się na dziedzictwo i dzisiejszy kształt wspólnej Europy.
Organizatorami obchodów byli: Uniwersytet Gdański, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Fundacja Friedricha Eberta, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie Guentera Grassa w Gdańsku.

Zobacz także...