?Gdansk la urbo de solidareco?

Z okazji 150. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa ? twórcy języka esperanto, Oddział Gdański Polskiego Związku Esperantystów zorganizował w dniach 1-5.08.09 Międzynarodowe Spotkanie ?Gdańsk miastem solidarności?.

Marszałek Bogdan Borusewicz. Honorowy Gość ? jako autor i uczestnik między innymi wydarzeń sierpnia 1980 roku , przyjął zaproszenie na powitalny lunch. Swą obecnością Pan Marszałek uświetnił spotkanie i dodał wagi intencjom esperantystów gdańskich, za co jesteśmy mu ogromnie wdzięczni.

Uczestnikami Spotkania poświęconego ostatniej historii Gdańska, byli powracający ze Światowego Kongresu Esperantystów w Białymstoku , esperantyści Finlandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Rosji i Niemiec. Także z Japonii, Iranu i Armenii.

Specyfika ruchu esperanckiego zupełnego braku problemów językowych w porozumiewaniu się w relacjach międzynarodowych. Dzięki temu istnieje możliwość przekazania wiedzy na temat bogatej historii i kultury materialnej Gdańska. Przed obchodami 20-tą rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego, Międzynarodowe Spotkanie w Gdańsku było znakomitą okazją, aby przypomnieć, że to tu rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego w Europie Środkowej 10 lat wcześniej. W ramach współpracy z Fundacją Centrum Solidarności wydrukowane zostało dla uczestników Kongresu w Białymstoku i Spotkania w Gdańsku wydawnictwo ?Gdańsk ? miastem wolności? w wersji esperanckiej.

Tekst Jadwiga Greger

Zobacz także...