Spotkanie ze studentami z Ukrainy.

W dniu 26 października marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w Domu Pojednania i Spotkań spotkał się z grupą młodzieży z Ukrainy, która przyjechała do Gdańska w ramach kolejnej edycji projektu ?Study Tour to Poland?.

Projekt ?Study Tour to Poland?to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Edukacji dla Demokracji, podczas którego wyróżniający się studenci z sąsiednich państw mają okazję poznać doświadczenia naszej polskiej transformacji ustrojowej.

Koordynator Programu pan Nadim Useinov zapraszając Pana Marszałka napisał: ?Mając w pamięci poprzednie spotkania z Panem Marszałkiem wiemy, że i kolejne stanie się ważnym wydarzeniem dla tych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą nadawać ton obywatelskim przemianom w swoich krajach.?
Rodzaj zadawanych pytań i cały przebieg spotkania pokazał, że dla ukraińskiej młodzieży była to cenna lekcja demokracji.

Relacja koordynatora programu Pana Nedima Useinova ze spotkania

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz po raz kolejny gościł w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku. W dniu 26 października odbyło się spotkanie legendarnego działacza Solidarności z studentami ukraińskimi. Gości interesowały kwestie związane z Polską i jej stosunkami z Ukrainą.

Podczas rozmowy padło wiele ciekawych pytań i niebanalnych odpowiedzi udzielanych przez pana Marszałka. Wśród poruszanych spraw warto wymienić chociażby te dotyczące legalizacji małżeństw homoseksualnych. Studenci także interesowali się, do jakich zmian w sferze wartości, duchowości doszło w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. Ponadto uczestnicy zastanawiali się czy UE potrzebuje Ukrainy i dlaczego?

Podczas spotkania Przewodniczący Senatu został zapytany o receptę na reformę systemu politycznego Ukrainy. Nie było wymijających odpowiedzi. Marszałek chętnie dzielił się osobistymi refleksjami oraz podkreślił, iż kwestia reform i integracji europejskiej zależy od motywacji społeczeństwa ukraińskiego, gdzie decydująca rola przypadnie dochodzącemu do słowa pokoleniu aktywnej młodzieży. W odpowiedzi m.in. na pytanie o sposób poprawy sytuacji na Ukrainie i możliwości korzystania z polskich doświadczeń, Bogdan Borusewicz zapewnił, że jego kraj będzie dalej wspierać eurointegracyjne aspiracje wschodniego sąsiada.

Gościom ewidentnie zaimponowało to, z jaką łatwością i niewymuszonym zainteresowaniem wysoko postawiony polityk w Polsce spotyka się bezpośrednio ze studentami i udziela odpowiedzi na każde pytanie.

Na zakończenie trwającego ponad 2 godziny spotkania uczestnicy wyrazili nadzieję, że wspólne przygotowania Polski wraz z Ukrainą do mistrzostw w piłce nożnej EURO 2012 zakończą się wielkim sukcesem i jeszcze bardziej zbliżą do siebie nasze kraje.

Nedim Useinov

Zobacz także...