W dniu 12 stycznia 2009 roku w Zespole Szkół Policealnych w Gdyni odbyła się uroczyste nadanie imienia Aliny Pienkowskiej.
Alina Pienkowska, z zawodu pielęgniarka była osobą niezwykle ofiarną i zaangażowaną, która zawsze niosła pomoc potrzebującym. Od 1978 roku działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Podczas strajku sierpniowego 1980 roku w Stoczni Gdańskiej ta drobna, filigranowa kobieta, odegrała niezwykłą rolę w niedopuszczeniu 16 sierpnia do zakończenia strajku.
W wolnej Polsce w latach 1991-93 była senatorem, a w latach 1998-2002 gdańską radną. Z Jej przedwczesną śmiercią w 2002 roku jeszcze dziś trudno jest się pogodzić.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Najświętszej Marii Panny w Gdyni. Ksiądz prałat Edmund Skalski zwracając się do Pana Marszałka Borusewicza oraz do córki Kingi i syna Sebastiana, w pięknej homilii przedstawił sylwetkę Aliny Pienkowskiej, a także podziękował dyrekcji i słuchaczom Szkoły za zaangażowanie w przygotowanie uroczystej Mszy Świętej.
Na uroczystej Akademii na ścianie jako motto widniały słowa Aliny Pienkowskiej: ?Autorytet każdego człowieka zależy od tego kim jest i co sobą reprezentuje. Jakie ma morale i zawodowe kwalifikacje. O tym przede wszystkim powinni pamiętać pracownicy służby zdrowia. U nich liczy się w równym stopniu fachowość i etyczne działanie? .
Po ciekawych laudacjach na temat Patronki Szkoły w wykonaniu Dariusza Godlewskiego , studenta Tomasza Snarskiego oraz słuchaczy Szkoły, był czas na osobiste refleksje i życzenia.
W swoich wystąpieniach Ojciec Zięba oraz przedstawiciele władz miasta i województwa gratulując Szkole jednocześnie podkreślali, że przyjęcie takiej Patronki to wysoko postawiona poprzeczka.
Pan Marszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że występuje w podwójnej roli – Marszałka Senatu RP, ale przede wszystkim męża Aliny Pienkowskiej i że trudno mu jest cokolwiek dodać do wszystkich pięknych słów, które zostały wypowiedziane.
Następnie Pan Marszałek odsłonił tablicę pamiątkową z wizerunkiem Aliny, którą poświęcił ksiądz Stanisław Bogdanowicz. Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz przywoływany był we wspomnieniach jako ten, który potajemnie udzielił ślubu Alinie i Bogdanowi, a następnie, w czasie kiedy Bogdan Borusewicz się ukrywał, chrzcił małą Kingę.
Na zakończenie obchodów pani dyrektor Irena Szkólnik zaprosiła do zwiedzania pomieszczeń Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych imienia Aliny Pienkowskiej.