?Hubertus Pomorski 2008?

25 pażdziernika 2008 Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wziął udział w obchodach 85-lecia Polskiego Związku Łowieckiego na Zamku w Gniewie.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji myśliwych, leśników i bractwa rycerskiego, którą koncelebrował Ksiądz Biskup Diecezji Pelplińskiej Jan Bernard Szlaga. Kaplica Zamkowa wzbogaciła się o nowy witraż oraz o tablicę pamiątkową poświęconą pierwszemu Kapelanowi myśliwych i rycerzy, pracowników gospodarki leśnej, wodnej i parków narodowych śp. Ks. Kan. Gracjanowi Napierskiemu.

Dalsze obchody ?Hubertusa Pomorskiego2008? odbywały się na dziedzińcu Zamku w Gniewie. Niezwykle barwną uroczystą oprawę tworzyły poczty sztandarowe kół łowieckich, leśnicy i myśliwi w mundurach i charakterystycznych kapeluszach, barwny regiment rycerzy na koniach pod wodzą Kasztelana Zamku w Gniewie Jarosława Struczyńskiego , psy myśliwskie i sokoły, a imprezę uświetniała muzyka myśliwska.

Bogdan Borusewicz przekazał zebranym swoje życzenia, a jego słowa i obecność zostały ciepło przyjęte przez zebranych, którzy podkreślali, że Marszałek Senatu jest z nimi nie po raz pierwszy.

W przemówieniach okolicznościowych była mowa o ochronie zasobów przyrody i o gospodarce łowieckiej w województwie pomorskim.

Były też wyróżnienia, odznaczenia i podziękowania, z których najwyższe odznaczenie otrzymał Przewodniczący Okręgowej Komisji Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich pan Andrzej Lipka, a kordzikiem myśliwskim został odznaczony marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski.

Jednocześnie na wzgórzu zamkowym i na podzamczu odbywała się pogoń za lisem, wystawa trofeów myśliwskich, pokazy sokolnicze, pokazy psów myśliwskich oraz pokazy wabienia zwierzyny. Była też prezentacja tradycyjnej kuchni myśliwskiej, a imprezę uświetniał koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych oraz Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego.

Zobacz także...