Spotkanie ze Wspólnotą Ukraińską w Dzierzgoniu

Kwidzyn gościł przez trzy dni mera partnerskiego miasta Bar na Ukrainie Oleksandyra Kozaka wraz z delegacją. W niedzielę, 14 października, delegacja spotkała się ze wspólnotą ukraińską z miasta Dzierzgoń. Gościem spotkania był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który od wielu lat przykłada szczególną wagę do budowy dobrych stosunków polsko ? ukraińskich.

Około 30 procent mieszkańców Baru jest pochodzenia polskiego. Senat RP w lutym br. zadecydował o przyznaniu kolejnej dotacji na budowę Domu Kultury Polskiej w tym mieście. Podczas spotkania burmistrz Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak i Przewodniczący Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków w Barze Józef Kozłowski podziękowali marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi za wsparcie i pomoc przy realizacji tej inwestycji.

W spotkaniu uczestniczyli również poseł Jerzy Kozdroń oraz burmistrz Dzierzgonia Kazimierz Szewczuk. W rozmowie z mieszkańcami Bogdan Borusewicz odniósł się do kwestii uczestnictwa Ukrainy w Unii Europejskiej oraz konsekwencji jakie dla naszego sąsiada płyną z faktu wejścia Polski do strefy Schengen. Marszalek zaznaczył, ze zdaje sobie sprawę, iż kwestia płatnych wiz dla Ukraińców nie jest łatwa, ale jak podkreślił decyzje w tej sprawie podejmuje cała Unia Europejska. Marszalek stwierdził również, że najlepsze co może zrobić nasz kraj to wspieranie jak najszybszego wejścia Ukrainy do UE.

Zobacz także...