Spotkanie Marszałka Senatu RP z grupą polskich i niemieckich nauczycieli, w Domu Pojednania i Spotkań

Pan Marszałek spotkał się dzisiaj w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. M. Kolbego (DMK) w Gdańsku z grupą nauczycieli polskich i niemieckich nauczycieli.?

Są to uczestnicy seminarium ?Zaczęło się od Solidarności?, które DMK zorganizowało wraz z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (PNWM). Obecni nauczyciele pracują w polskich i niemieckich szkołach, które w ramach partnerstwa organizują spotkania swoich uczniów, nierzadko poruszając trudne tematy historyczne.

Podczas tego szkolenia zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną, w jaki sposób mówić o przemianach ustrojowych w Europie pod koniec XX w. i uczynić z nich temat polsko-niemieckiego projektu uczniów. Marszałek Borusewicz jako świadek i inicjator tamtych wydarzeń opowiedział o swoich doświadczeniach, przeżyciach, o tym, jak przebywając w więzieniu, z młodego chłopca stał się mężczyzną. Wiele z tych wspomnień wzruszyło uczestników, ale Marszałek opowiadał też o takich momentach, które ? mimo tragizmu ? wywołały radość i uśmiech na jego twarzy.

Dwugodzinne spotkanie mogłoby trwać bez końca, bo uczestnicy seminarium – mimo intensywnego szkolenia ? słuchali z ogromnym zainteresowaniem, pytali o różne kwestie, a każda odpowiedź rodziła kolejne pytania.

W podziękowaniu za spotkanie Marszałek otrzymał wydaną przez PNWM publikację historyczną pt. ?Polska ? Niemcy. Wojna i pamięć? (pod red.: J. Kochanowskiego, Beate Kosmala), którą wręczył Dyrektor Zarządzający PNWM, pan Paweł Moras.”

Zobacz także...