Wrocław dziękuje Gdańskowi. Medale i dyplomy dla organizatorów i uczestników wielkiej społecznej akcji pomocy poszkodowanym w powodzi 1997 roku.

W dziesiątą rocznicę społecznej akcji pomocy dla osób poszkodowanych podczas powodzi w 1997 roku do Gdańska przyjechał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Inicjatorami akcji w wyniku której zorganizowano wakacje dla ponad 700 osobowej grupy matek z dziećmi byli ś.p. Alina Pienkowska ? Borusewicz i obecny marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. W odpowiedzi na ich apel do czynnej pomocy poszkodowanym w powodzi we Wrocławiu włączyło się ponad dwustu mieszkańców województwa pomorskiego.

W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbyło się uroczyste spotkanie z organizatorami i uczestniczącymi w akcji pomocy, gdzie prezydent Wrocławia podziękował razem z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem za okazane serce i bezinteresowność. Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy, upamiętniając tragiczną śmierć polskich pielgrzymów w wypadku autobusu we Francji.

Otwierając spotkanie w którym udział wzięło ponad 120 osób, marszałek Bogdan Borusewicz wspominając okoliczności przygotowania i przeprowadzenia akcji pomocy, powiedział: ?Dziękuję wam za serce, za to, że nikt nie pytał ?za ile?, ani ?co będę z tego miał??. Z kolei prezydent Dutkiewicz zapewniał: ?Wrocławianie do dziś doskonale pamiętają, co dla nich zrobiliście w tych trudnych chwilach. Ten gest solidarności z miasta Solidarności?.
Dwudziestu organizatorom pomocy wręczono medale ?Merito de Wratislavia ? Zasłużony dla Wrocławia?. Jako pierwsi medal otrzymali Alina Pienkowska i marszałek Bogdan Borusewicz. Medal Pani Aliny odebrała córka Kinga Borusewicz. Następnie prezydent Wrocławia i marszałek Senatu złożyli osobiste podziękowania i wręczyli okolicznościowe dyplomy osobom i rodzinom, które przyjęły u siebie poszkodowanych powodzian.
Swoją wizytę w Gdańsku prezydent Dudkiewicz rozpoczął od złożenia kwitów na mogile ś.p. Aliny Pienkowskiej.


Za wielkie serca. Medale Merito de Wratislavia dla gdańszczan za pomoc powodzianom.
Barbara Szczepuła, Dziennik Bałtycki 24.07.2007

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zobacz także...