Na jachcie pułkownika Kuklińskiego

26 września w sopockiej marinie marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz zwiedził wyjątkowy jacht  ?Strażnik Poranka?, który przed 35 laty był własnością płk Ryszarda Kuklińskiego. Obecnie jego właścicielem jest stowarzyszenie Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami.

Jacht został zbudowany w 1965 r. dla klubu jachtowego Marynarki Wojennej. Nosił nazwę ?Opal?. W 1980 r. został wycofany ze służby. Wówczas kupił go płk Kukliński za kwotę 36 000 zł, stanowiącą trzykrotność oficerskiej pensji. Po ucieczce Kuklińskiego do USA jacht w 1984 r. został skonfiskowany i przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego. Muzeum w 1998 r. uroczyście zwróciło jacht pułkownikowi.  Jednostkę pobłogosławił ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. Kukliński w 2002 r. przekazał jacht w drodze notarialnej darowizny stowarzyszeniu Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami. Nowy armator zmienił nazwę jednostki na „Strażnik Poranka”. Stowarzyszenie ma siedzibę w Pelplinie. Organizuje rejsy pod opieką doświadczonych kapitanów oraz przy udziale kapelana. Pomysłodawcą i prezesem zarządu jest ksiądz Andrzej Jaskuła, proboszcz parafii w Sośnie. Od 2001 Stowarzyszenie korzysta z ośrodka żeglarsko-religijnego na chorwackiej wyspie Iž.

Marszałek Borusewicz długi czas rozmawiał z wilkami morskimi. Jest bardzo zainteresowany pomocą dla jachtu. Po pierwsze jest to dar i cenna pamiątka po płk Kuklińskim, a po drugie – dobrze służy młodzieży.

Ksiądz kapitan Jaskóła godzinami może opowiadać o żeglarstwie, jachcie i młodzieży.

Zobacz także...