Oficjalna wizyta delegacji Senatu RP w Rumunii

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wraz z delegacją przebywał z oficjalną wizytą w Rumunii.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się od spotkania Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza z Polonią w Bukareszcie. Marszałek Borusewicz wyraził podziękowania dla Polaków mieszkających w Rumunii za kultywowanie polskich tradycji i podtrzymywanie ojczystego języka. Polacy w Rumunii zrzeszeni są w 14 oddziałach Związku Polaków. Według spisu powszechnego, przeprowadzonego w 2011 r., w Rumunii mieszka ok. 2600 osób polskiego pochodzenia, najwięcej, prawie 2000, w województwie Suczawa na Bukowinie. 

Drugiego dnia Marszałek Senatu wraz z delegacją spotkał się między innymi z przewodniczącym Senatu Rumunii Călinem Popescu-Tăriceanu, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Izby Wyższej rumuńskiego parlamentu Petre Filipem, ministrem obrony narodowej Mirceą Duşą oraz przewodniczącym Izby Deputowanych Rumunii Valeriu Zgonea. Głównym tematem rozmów była sytuacja polityczna na Ukrainie oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowowschodniej. Marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że opinia publiczna i partie polityczne w Polsce w sposób jednolity oceniają sytuację na Ukrainie. ?Zdajemy sobie sprawę, że jeśli duże państwo będzie decydować o granicach innego, to może dojść do tragedii? ? powiedział. Marszałek poparł inicjatywę przewodniczącego Izby Deputowanych Rumunii, żeby konferencje przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej odbywały się dwa razy do roku, a nie ? jak dotychczas ? tylko raz. Sytuacja w Europie Wschodniej jest bowiem niebezpieczna. Obaj politycy zgodzili się, że parlamenty narodowe powinny jak najszybciej dokonać ratyfikacji umów stowarzyszeniowych UE z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją.

7 października w mieście Krajowa, delegacja wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej i przyjęcia polskich uchodźców w Rumunii. Podczas uroczystości na cmentarzu, gdzie znajdują się groby polskich uchodźców z czasów II wojny światowej, marszałek Bogdan Borusewicz podziękował władzom i społeczeństwu Rumunii za pomoc udzieloną Polsce we wrześniu 1939 r.

Więcej?

Zobacz także...