Zakończenie drążenia drugiej nitki tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

 Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz 9 czerwca 2014 roku wziął udział w uroczystości zakończenia drążenia drugiej nitki tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku, którego inwestorem są Gdańskie Inwestycje Komunalne.

Tunel w najgłębszym miejscu znajduje się 35 metrów pod lustrem wody. Maszyna popularnie zwana ?Kretem?, która w Gdańsku została nazwana ?Damroką?, pierwszą nitkę tunelu o długości 1072 metry drążyła 6 miesięcy. Natomiast wydrążenie drugiej nitki, ukończonej dzisiaj, zajęło tylko 3 miesiące.

Wykonawcą budowy jest Hiszpańskie Konsorcjum OHL, które wydrążyło już 148 km tuneli na świecie, z czego 82 km w technologii TBM.

?Damroka? to olbrzymia maszyna o średnicy 12 metrów i długości 90 metrów, jedno z największych tego typu urządzeń na świecie. Przypłynęła do Gdańska w elementach w październiku 2012 roku.

Cała inwestycja kosztuje 1,5 mld zł, z czego 1,1 mld zł pochodzi z unijnego programu ?Infrastruktura i Środowisko?. Obecna na uroczystości minister infrastruktury i rozwoju wicepremier Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że ten ogromny projekt jest ważny dla Gdańska, dla Pomorza i dla całej Polski. To droga, która łączy port lotniczy z portem morskim oraz z obwodnicami Gdańska i autostradą A1.

Jeździć tunelem będziemy dopiero za rok, bo mimo, że obie jego nitki już są, to teraz trzeba wykonać w nich konstrukcję jezdni, położyć po dwa pasy nawierzchni w każdą stronę, obłożyć ściany tunelu, wykonać siedem przejść ewakuacyjnych łączących obie nitki oraz zainstalować urządzenia wentylacyjne i przeciwpożarowe.

Po oficjalnej uroczystości Pan Marszałek w towarzystwie przedstawicieli GIK zszedł na dno tunelu.?

Zobacz także...