Pomorski Kongres Obywatelski

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz na zaproszenie prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Jana Szomburga, wziął udział w IV Pomorskim Kongresie Obywatelskim.?

Kongres w tym roku odbywał się pod hasłem ?Podmiotowość dla rozwoju?, a wzięło w nim udział kilkaset osób, wśród których byli pomorscy samorządowcy, nauczyciele akademiccy, studenci oraz uczniowie.

W sesji plenarnej wystąpili: dr Jan Szomburg, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, pani profesor z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej Astryd Męczykowska-Christiansen, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, poetka i pisarka Barbara Piórkowska, Prezes Zarządu Grupy LOTOS SA Paweł Olechnowicz. Ostatnia przed przerwą wystąpiła studentka Uniwersytetu Gdańskiego z Klubu Studenckiego Pomorania na temat ?Tożsamość regionalna w oczach młodego pokolenia?.

W swoim wystąpieniu  ?Czy podmiotowość wymaga odwagi? Bogdan Borusewicz stwierdził, że dziś tradycyjnie rozumiana odwaga nie jest bezwzględnym warunkiem sukcesu. ?Kto ma odwagę, nie powinien nią się chwalić, a kto odwagi nie ma, nie musi z tego powodu rozpaczać. Ale jeśli brak jest decyzji odważnych, to trudno o dynamiczny rozwój? ? powiedział Pan Marszałek.

Stwierdził też, że wielkie zainteresowanie Kongresem, który w wolną sobotę zgromadził kilkaset osób, świadczy o potrzebie organizowania takich dyskusyjnych spotkań.

Po przerwie odbyły się sesje tematyczne. A po nich nastąpiła kończąca obrady Sesja plenarna oraz wystąpienie Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego.

?

Zobacz także...