Puckie obchody 91-szej rocznicy zaślubin Polski z Morzem

W czwartek 10 lutego minęło 91 lat od dnia kiedy generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Po uroczystej mszy świętej w puckiej Farze, której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna, rozpoczęły się uroczystości w Porcie Rybackim przy pomniku generała Hallera. Tradycja puckich uroczystości jest tak silna, że odbywają się one co roku bez względu na zawirowania polityczne, wojnę czy złą pogodę. Mimo, że władze komunistyczne odnosiły się do upamiętnienia zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku niechętnie – nadając rangę państwową zaślubinom kołobrzeskim z 1945 roku ? uroczystości w Pucku nie odbyły się tylko raz w 1982 roku w stanie wojennym.

Dzisiejsze uroczystości odbywają się w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz licznych delegacji z całej Polski.

Po uroczystym przemarszu do portu nastąpił wojskowy ceremoniał powitania.

Uroczystości rozpoczęły się od przyjęcia meldunku przez Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, który w swoim wystąpieniu przypomniał wagę i znaczenie wydarzeń sprzed 91 lat, kiedy to Polska w sposób symboliczny, w mrożny poranek 10 lutego 1920 roku, powróciła jako wolne państwo nad Bałtyk.

Po okolicznościowych przemówieniach odbyło się wręczenie Pierścieni Generała Halera i Krzyży ?Pro Mari Nostro? nadanych przez Ligę Morską i Rzeczną. Zostały też wręczone Odznaki Pamiątkowe Dowódcy Marynarki Wojennej RP.

Składanie kwiatów tradycyjnie rozpoczęło złożenie wieńca na wodach Zatoki Puckiej przez marynarzy-lotników z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej.

Zobacz także...