Uroczystości z okazji 30-tej rocznicy powstania ?Solidarności? na Politechnice Gdańskiej

Na Politechnice Gdańskiej odbyło się uroczyste spotkanie, na który przybyli Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz. Wspominano nie tylko czas ?Solidarności?, ale też wcześniejsze ważne wydarzenia na Politechnice Gdańskiej takie, jak mało znany strajk w 1946 roku, a potem udział w wydarzeniach 1956-go, 1968-go i 1970-go roku.

 

Bogdan Borusewicz pochwalił organizatorów spotkania. ?Dobrze, że Politechnika pamięta i utrwala swoją historię?- powiedział obecny Marszałek Senatu. Opowiedział też roli Politechniki Gdańskiej w strajku sierpniowym 1980 roku i w całym okresie stanu wojennego, a także o swoich związkach z działaczami Politechniki w tym czasie. ?Bezpośrednio kontaktowałem się z  Heniem Majewskim i Andrzejem Brzozowskim, ale wiem, że za nimi stała rzesza dzielnych działaczy?- stwierdził Bogdan Borusewicz.

Kilkadziesiąt osób otrzymało piękne medale, a Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, rektor, senator Wittbrodt oraz przewodniczący uczelnianej Solidarności ? odsłonili w hallu obok Sali Senatu PG pamiątkową tablicę z następującym napisem:

?W hołdzie pracownikom i studentom Politechniki Gdańskiej, którzy w latach 1945-89 godną postawą dawali świadectwo swego patriotyzmu, działając na rzecz odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności?.

Z okazji rocznicy został też wydany specjalny numer pisma Politechniki Gdańskiej, a w hallu nadal można oglądać bardzo ciekawą wystawę nieznanych zdjęć i dokumentów. Po wystawie oprowadzał Henryk Majewski, który wraz z Profesorem Edmundem Wittbrodtem i grupą byłych działaczy ?S?, był organizatorem uroczystości.


Zobacz także...