Konferencja ? Wokół rzek?

29 sierpnia 2008 Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz był w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie na zaproszenie Burmistrza wziął udział w konferencji zorganizowanej w ramach Roku Żuław 2008.

W ramach sesji wykładowej konferencji ?Wokół rzek? Jadwiga Klim z Centralnego Muzeum Morskiego przedstawiła zapomniane dziedzictwo żuławskiej żeglugi śródlądowej, a dr Michał Buliński przedstawił specyfikę unikalnej szaty roślinnej Żuław Wiślanych.

Bardzo ciekawe nieznane szerzej szczegóły z powojennej historii Żuław jako ?ojczyzny przybyszów? przedstawił dr inż. Kazimierz Cebulak. Przypomniał, że w 1949 roku po zakończeniu osuszania Żuław, większość kierujących pracami fachowców została aresztowana otrzymując wyroki 15 i 12 lat.

Mówiąc o muzeum hydrotechniki dr Kazimierz Cebulak postawił tezę, że na Żuławach można odnaleźć tak wiele dawnych urządzeń hydrotechnicznych, że właściwie całe Żuławy to otwarte muzeum.

Po sesji Pan Marszałek zwiedził utworzone parę lat temu miejscowe Muzeum w Nowym Dworze.

Ale dopiero przepłynięcie rzeką Tugą dało możliwość obejrzenia unikalnych roślin, o których była mowa podczas wykładu oraz unaoczniło jak interesująca jest obecność przepływającej przez miasto wody.

Zobacz także...