?Maj Niezależnych?. XX Rocznica Strajków 88

28 kwietnia na Uniwersytecie Gdańskim Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz wziął udział w otwarciu wystawy ?Maj Niezależnych?. Wystawa została zorganizowana w dwudziestą rocznicę strajku majowego 1988 roku.

?? – To był trudny czas, ponieważ w drugiej połowie lat 80. zamierała nadzieja. Wszystkie sygnały i to, co działo się na UG, było niezmiernie ważne. Dla nas ?starych? było ważne, bo zastanawialiśmy się, ile jeszcze społeczeństwo może wytrzymać- powiedział podczas otwarcia wystawy marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Jak napisał Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Ojciec Maciej Zięba ? maj 1988 roku był czasem braku perspektyw, kiedy już siódmy rok (licząc od stanu wojennego), trwała polska beznadzieja.

Wśród nielicznych, którzy uwierzyli nadziei wbrew nadziei byli gdańscy stoczniowcy i studenci, kolejny raz dając przykład niezależności i mocy polskiego ducha.

Chociaż minęło od tych wydarzeń 20 lat, tłumaczenie dlaczego strajk studencki zakończył się wcześniej o kilka dni i co na ten temat uważał wtedy Bogdan Borusewicz jest do dziś żywe w pamięci uczestników.

Starsi o 20 lat uczestnicy wydarzeń rozpoznawali siebie na fotografiach.
Wartością takich spotkań jest ?zderzenie? obecnych studentów z ich rówieśnikami sprzed 20 lat…

Zobacz także...