Spotkanie z seniorami

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz w poniedziałek 10 września w siedzibie GTPS spotkał się z seniorami z Gdańska i okolic, którzy są członkami Klubu Olimpijczyka „Srebrni Obywatele” i działają przy Delegaturze Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Było ponad trzydzieści osób. Zadali bardzo wiele dobrych, ciekawych pytań, które dotyczyły historii i dnia dzisiejszego np.: jak obronić i przywrócić demokrację, jakie są plany opozycji, czy system wyborczy oparty na Metodzie D`Hondta jest sprawiedliwy. Ta metoda została wprowadzona po 1991 r. gdy do parlamentu weszli przedstawiciele około dwudziestu ugrupowań. Sejm był bardzo rozdrobniony i trudno było stworzyć a następnie utrzymać większość rządzącą. Później partie, które rządziły, wierzyły, że będą rządzić w następnej kadencji i dlatego nie zamierzały zmieniać metody.

Wicemarszałek Senatu dużo mówił o konieczności równoważenia władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Dawno już zmianie powinna ulec dominacja władzy wykonawczej nad ustawodawczą. Teraz dodatkowo następuje dominacja rządzących nad wymiarem sprawiedliwości. Rozmawiano także o młodzieży, że to jaka jest i będzie zależy od tego, jak jest wychowywana przez starsze pokolenie, czyli od wszystkich.
Gospodarze spotkania zaimponowali Wicemarszałkowi tym, jak dobrze się zorganizowali i jak prężnie działają.

Zobacz także...