Majówka Kociewska w Gniewie

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, jako Honorowy Patron wydarzenia, wystrzałem z historycznej armaty uroczyście otworzył Pierwszą Majówkę Kociewską.?

Zebrani na zamku w Gniewie burmistrzowie i starostowie ogłosili, że w tych dniach to właśnie Gniew stał się niekwestionowaną stolicą Kociewia.

W programie imprezy znalazła się m.in. prezentacja regionu Kociewia, liczne konkursy, pokazy historyczne, wystawa, panele dyskusyjne i bieg sportowy.

Jednym z punktów programu jest bicie rekordu GUINESSA na największy SZANDAR (czyli babkę ziemniaczaną). Pan Marszałek wraz z burmistrzami brał udział w tarciu ziemniaków i cebuli do jego przygotowania.

Organizatorzy Majówki to: Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew z jego prezesem Jarosławem Struczyńskim, Prezes Zarządu Zamku Gniew sp.z o o Krzysztof Lisiecki, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE oraz Prezydenci, Burmistrzowie i Starostowie z całego Kociewia.

Należy wyrazić nadzieję, że po raz pierwszy obchodzona w tym roku Majówka Kociewska, wejdzie na stałe do kalendarza imprez. Bo Kociewie to druga pod względem liczebności zbiorowość etniczna Pomorza o bogatej tradycji i kulturze.

?

Zobacz także...