Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz zachęca nauczycieli i uczniów klas IV i V do wzięcia udziału w IV edycji konkursu „List do taty”. Każdy senator może współorganizować ten ogólnopolski konkurs w swoim okręgu wyborczym. Dlatego senator Borusewicz zaprasza do udziału w konkursie uczniów ze szkół Gdańska i Sopotu.
Zainteresowanych prosimy o kontakt e-mail: biuro@b-borusewicz.pl
Regulamin konkursu „List do taty
CELE KONKURSU
Celem konkursu jest:
– skierowanie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z niezastąpioną rolą ojca w życiu dziecka,
zaangażowanie jak największej liczby szkół w propagowanie roli ojca w budowaniu harmonii rodzinnej i procesie wychowawczym dzieci,
– tworzenie lokalnych środowisk wspierających kulturę odpowiedzialnego ojcostwa,
– propagowanie przykładów dobrego godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową ojców rodzin,
– zainteresowanie senatorów rolą ojców w polskich rodzinach, a w szczególności w życiu i rozwoju emocjonalnym dziecka.
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE
- 1 Organizatorzy
- Organizatorami konkursu są:
– Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP,
– senatorowie, którzy zadeklarowali przeprowadzenie konkursu, oraz ich biura senatorskie,
zespół Tato.Net Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego.
- Partnerem konkursu jest Rzecznik Praw Dziecka.
- 2 Zasięg konkursu
- Konkurs prowadzony jest przez organizatorów w okręgach wyborczych senatorów deklarujących przeprowadzenie konkursu.
- Konkurs jest skierowany do uczniów klas IV i V szkół podstawowych z danego okręgu wyborczego. Senator może wyrazić zgodę na przystąpienie do konkursu w jego okręgu wyborczym szkoły spoza okręgu.
- 3 Rozpowszechnienie idei konkursu
- Informacje o konkursie są publikowane na stronach internetowych Senatu RP oraz Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego.
- Rozpropagowanie idei konkursu wśród szkół nastąpi poprzez:
– rozesłanie przez biura senatorskie regulaminu konkursu wraz z materiałami do kuratoriów oświaty (drogą elektroniczną),
– przekazanie przez organizatorów oraz kuratoria oświaty informacji do szkół każdą dostępną drogą (telefonicznie, elektronicznie, pocztą).
- 4 Zgłoszenie udziału w konkursie
- Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie prześlą (pocztą lub elektronicznie) do właściwego biura senatorskiego zgłoszenie zawierające nazwę, adres i numer telefonu szkoły oraz imię i nazwisko dyrektora lub nauczyciela odpowiedzialnego za przeprowadzenie konkursu wraz z danymi do kontaktu (numer telefonu, adres e-mail).
- Udział w konkursie oraz podanie związanych z udziałem danych są całkowicie dobrowolne.
- Organizatorzy zapewniają anonimowość uczestnikom konkursu. Każda praca konkursowa powinna być podpisana pseudonimem i włożona do koperty, na której muszą być podane: pseudonim, imię i nazwisko autora, nazwa szkoły oraz jej adres.
- 5 Przebieg konkursu
- Biura senatorskie wraz ze szkołami organizują okręgowy etap konkursu.
- Przedmiotem konkursu są prace pisemne na temat kim jest i co dla mnie znaczy mój tata, które mogą mieć formę listu do ojca. Prace, stanowiące przedmiot konkursu, uczniowie wykonują indywidualnie i samodzielnie.
- Szkoły, zgodnie z terminarzem konkursu, zorganizują dla uczniów lekcje na temat „Rola ojca w życiu dziecka i w rodzinie”. Szkoły otrzymają od organizatorów materiały edukacyjne, pomocne w przeprowadzeniu zajęć. W zajęciach tych będą mogli wziąć udział goście zaproszeni przez szkoły, w tym przedstawiciele organizatorów.
- Prace konkursowe szkoły przesyłają w zbiorczej kopercie na adres biura senatorskiego, do którego zgłosiły wcześniej udział swoich uczniów w konkursie.
- Prace oceniane będą według następujących kryteriów:
– samodzielność pracy,
– szczerość i autentyczność,
– umiejętność pokazania roli ojca w życiu dziecka – uczestnika konkursu oraz w jego rodzinie.
- Senator-organizator konkursu powołuje i przewodniczy jury, które ocenia nadesłane prace i wyłania zwycięzcę etapu okręgowego. Następnie zwycięska praca jest przesyłana do Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP. Pozostałe prace są przesyłane do Biura Tato.Net.
- Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP powoła jury, które oceni nadesłane prace według kryteriów określonych w § 5 pkt 5 i wyłoni trzech zwycięzców konkursu. Jury może również wyróżnić niektóre prace.
- Nadesłane prace nie będą zwracane uczestnikom konkursu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przekazania prac osobom trzecim oraz do ich częściowej lub całościowej publikacji z zachowaniem anonimowości autorów.
- Złożenie pracy konkursowej oznacza wyrażenie przez uczestnika konkursu zgody na jej nieodpłatną, anonimową publikację oraz na przetwarzanie danych osobowych przez organizatorów na potrzeby przeprowadzenia konkursu.
- 6 Terminarz konkursu
- Rozesłanie zaproszeń do szkół – do 28 kwietnia 2017 r.
- Nadsyłanie do biur senatorskich zgłoszeń szkół chcących przeprowadzić konkurs – do 19 maja 2017 r.
- Przekazanie materiałów do szkół zgodnie z § 5 pkt 3 – do 31 maja 2017 r.
- Przeprowadzenie konkursu oraz lekcji na temat roli ojca w rodzinie w szkołach – do 22 czerwca 2017 r.
- Przesłanie prac konkursowych do biur senatorskich – do 30 czerwca 2017 r.
- Ocena prac konkursowych przez jury powołane przez senatorów i wyłonienie zwycięzcy etapu okręgowego – do 31 sierpnia 2017 r.
- Zakończenie etapu okręgowego i ogłoszenie wyników – do 15 września 2017 r.
- Przesłanie prac konkursowych do Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP – do 25 września 2017 r.
- Ocena prac konkursowych przez jury Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP – do 6 października 2017 r.
- Spotkanie finalistów konkursu w Senacie RP połączone z oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu – do 31 października 2017 r.
- 7 Nagrody
- Nagrody w etapie okręgowym ustalają, fundują i wręczają senatorowie – organizatorzy.
- Nagrodą dodatkową za zwycięstwo w etapie okręgowym jest wyjazd laureata I jego opiekuna do Senatu RP na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu na zaproszenie i koszt senatora – organizatora konkursu.
- W finale konkursu przyznane będą trzy nagrody główne.
- Nagrody będą miały charakter rzeczowy.
- Nagrodą dodatkową może być publikacja prac.
- Twórcy prac zgadzają się bez żadnych zastrzeżeń na nieograniczone i bezterminowe wykorzystanie ich prac konkursowych w celu promocji statutowej działalności Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego poprzez wystawy, prasę, materiały reklamowe wydawane w druku i w formie elektronicznej bez wynagrodzenia.