Przekazanie pamiątek do Europejskiego Centrum Solidarności

W dniu 18 lipca w gdańskim biurze senatorskim Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz przekazał do zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności pamiątki związane z narodzinami Solidarności w sierpniu 1980 roku oraz ze stanem wojennym.?

Wśród przedmiotów przekazanych na ręce dyrektora ECS Basila Kerskiego jest tabliczka z numerem 73 z domu Bogdana Felskiego, gdzie w Gdańsku przy ulicy Ojcowskiej Bogdan Borusewicz z Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Felskim i Ludwikiem Prądzyńskim omawiał plany strajku w Stoczni Gdańskiej tuż przed jego rozpoczęciem, a także charakterystyczna bluzka w groszki, którą Alina Pienkowska nosiła podczas strajku w sierpniu 1980. Przekazane zostały też metalowe kolce wykonane według projektu Bogdana Borusewicza, które były rzucane pod koła samochodów MO i ZOMO ( samochody te 31 sierpnia 1982 roku były używane do rozproszenia demonstrujących gdańszczan). Następne eksponaty to ?dzieło polskiej myśli technicznej?- nadajnik radiowy, który służył do emitowania nielegalnych programów Radia Solidarność oraz wyprodukowany dla Służby Bezpieczeństwa łom do wyważania drzwi . Wśród przekazanych przedmiotów znalazł się też drewniany krzyż wykonany przez internowanych w obozie w Strzebielinku koło Wejherowa.

A już dwa tygodnie wcześniej Bogdan Borusewicz przekazał do ECS-u pełne wyposażenie podziemnej drukarni, na której 30 lat temu drukował wraz z kolegami ulotki i inne nielegalne publikacje.

?

Zobacz także...